nas infundat , diaree , febra (URGENT)

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de cristina316 cu 10 ani in urma.

buna ziua! am un baietel in varsta de 2 ani si 2 luni... n-am avut probleme grave cu el pana de curand! am mai avut parte de 2-3 bronsite, probleme cu scaunul cand a fost mic (nu se inghega)... problema mea actuala reprezinta mai multe afectiuni : l-am dus la cresa timp de 3 zile dupa care a facut rosu in gat cu tuse seaca si nas infundat. o saptamana a luat amoxicilina, vit c, bio-sun , aerosol. apoi a facut diaree galbena, apoasa, urat mirositoare, febra , iar tot ce manca iesea aproape nedigerat. timp de 5 zile a luat sanzyme, sumetrolim si bio-sun. starea nu s-a imbunatatit, am mers la spital si mi s-a dat alt tratament constatnd in ampicilina injectabil, sumetrolim, calciu carbonit, saprosan si humana saruri minerale + regimul alimentar specific. astazi este a 3 zi de tratament. scaunul este o idee mai tare ( ca o pasta ) si nu mai are asa miros puternic. DAR baietelul incepe de raguseste, nasul este inca infundat, imi doarme noaptea cu gura cascata, transpira. mi s-a spus ca de la ampicilina ar trebui sa-si regleze si problemele cu gatul.... intru in a 3 -a saptamana de medicamentatie si nu-mi place deloc ideea. mi se pare foarte mult pentru varsta lui si nu vreau sa-l sensibilizez. mi-e teama de un urmator tratament pentru gat rosu. daca va ajuta va trec si celelalte afectiuni de care a mai avut parte : bronsita, enterocolita, rcc, anginare,anemie, rinofaringita, balonopostita (?), bda.

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara.
Pentru diaree: Hidrasec de 30 mg 4x1/2 plic/zi sau plicuri a 10 mg 3x2 plicuri/zi; dieta de protectie intestinala; problemele respiratorii va sugerez sa le abordati prin administrarea inhalatorie a medicatiei (aerosoli), consult ORL de specialitate. Efectuarea unor investigatii biologice (sange, scaun, etc) se impune. Multa sanatate!

Dr.Dobre Alina-Maria

acum 10 ani

In enterocolita probioticul( Bio-Sun) trebuie administrat 7-10 zile dupa terminarea tratamentului antibiotic, pentru refacerea florei intestinale. Pentru laringita( raguseala): tratament antiinflamator iar la nevoie aerosoli. Pentru nas infundat: instilatii nazale cu ser fiziologic sau apa de mare+ aspirarea secretiilor. Pentru faptul ca prezinta respiratie orala( doarme cu gura cascata) trebuie sa consultati un medic specialist ORL; intra in discutie vegetatiile adenoide( polipii).