Nas infundat de la nastere

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de MembruMobileApp303428 cu 8 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o minune de fetita in varsta de doar 12 zile . La nastere am avut lichidul verde, analizele i-au iest foarte bine, dar a avut nasucul infundat cu niste nucisori grosi si verzui iar la unul dintre ochi are o secretie mai abundenta. In spital mi au spus ca este o secretie normala si o sa i treaca, dar fata respira greu. Medicul de familie mi a dat sa i pui colargol 7 zile in nas si sa l curat in prealabil cu ser si pompita. Oare care este cauza si e ok acest tratament?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Ar fi bine sa fie consultat si de medicul oftalmolog,daca secretie oculara nu dispare cu tratamentul aplicat; poate va recomanda picaturi cu antibiotic;
Nasucul infundat poate fi si din cauza aerului prea uscat din camera in care locuieste,( irita mucoasa narinelor si infunda nasul ; ca remediu ,va recomand sa puneti vase cu apa rece pe caloriferele/soba din camera , pe toata perioada sezonului rece !
Sanatate !