Jena in gat ... ?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Utilizator11566029781 cu 4 ani in urma.

(Am 16 ani )In urma cu o saptamana si ceva seara (joi) , am inceput sa
simt o jena in gat , mentionez ca fumez la ocazie(cateva pe saptamana) de 2 luni, iar in seara respectiva am incercat o țigară mai tare ... dupa care simtomele au fost senzatia ca am ceva ce nu pot inghiti , durere pe partea dreaptă a farigelui apoi pe stanga , intepaturi in ureche , uneori inghiteam greut ... luni am fost la medic care m a diagnosticat cu faringita si mi a oferit un tratament , am luat pastile de gat iar miercuri am mai fost o data si mi a spus ca vede clar o ameliorare (dupa ce s a uitat in gat ) am continuat sa iau tratamentul , iar preventiv am mers la analize ca sa exclud o posibila faringita . Totuși nu au mai fost prezente alte simptome decat prezenta alternanta a sentimentului de ceva im gat si intepaturi in urechi . Continui sa investighez pentru depistarea precoce a ceva grav daca e cazul si as dori sa stiu daca este cazul ca o fac mai repede , sau sa stau mai linitit in vederea depistarii unui eventual cancer, desi contra-argumentele ar fi experienta limitata de fumător si ameliorarea inflamatiei faringiene ...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa discutati cu medicul dvs. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/faringita_3435.