intrebare

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de waleryu cu 12 ani in urma.

buna seara am 19 ani si am astm bronsic de apr 2 ani si nu imi trc deloc dar nici nu se cunoaste deloc ceva iau simbicort si degeaba...puteti sa imi spuneti ce tratament sa iau sau ceva care sa ma ajute va rog....

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Va recomand un consult pneumologic pentru a reevalua situatia dvs in acest moment. In urma consultului si investigatiilor ce se vor face, se poate prescrie alta schema de tratament.

Medic Epuran

acum 12 ani

Astmul bronşic este o inflamaţie cronică a plămânilor de cauză, în general, alergică. Această afecţiune nu se vindecă dar se poate ameliora până la dispariţia continuă a simptomelor cu un tratamrnt corect şi continuu. Va trebui să figuraţi în evidenţa unui medic pneumolog, afecţiunea necesitând controale medicale periodice la intervale cuprinse între 3 şi 6 luni. Dacă Simbicortul nu reuşeşte să îmbunătăţească respiraţia, acest lucru s-ar putea datora unuia dintre următoarele motive:
-Simbicortul nu e inhalat corect
-nu este respectat orarul de administrare
-doza este prea mică
-afecţiunea este foarte severă.
Simbicortul poate fi folosit şi ca tratament de întreţinere zilnic (dimineaţa şi seara), cât şi ca tratament al crizelor de astm (când acestea apar)

CarmenG

acum 12 ani

Incercati medicina cuantica.

azucena

acum 12 ani

Buna ziua,
Incercati si o cura cu oua de prepelita.Sanatate!