intr-adevar curge nasul cam mult timp

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de timys cu 12 ani in urma.

am si eu un baietel de 3ani si 9luni si de p saptamana nu i se mai opreste nasul a primit antibiotice unasyn si iam mai dat erdomed fiinca a tusit ,ibalgin,iar in nas olynt dar deja a rana la nas si tot nu i s-a oprit, m-am gandit sa facem aerosol, avem acasa aparatul . ce solutie ar trebui sa folosesc?multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rinoreea (secretia nazala) poate fi de cauze variate: infectii virale sau bacteriene, aerul neumidificat, natura alergica (rinita alergica), rinita medicamentoasa (folosirea exagerata a substantelor nazale dezobstruante), obstructie prin vegetatii adenoide (polipi nazali). Daca secretiile sunt in cantitati mai mari pot astupa tuba lui Eustachio (sau conductul auditiv, ce face legatura intre faringe si urechea interna)si conduc la dezvoltarea otitei. Prezinta febra, tuse? Pentru dezobstructia nazala se pot utiliza instilatii nazale cu solutii saline .