Intepatura ac folosit la spital

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de suparatt cu 12 ani in urma.

Buna seara! Am o fetita de 12 ani si de joi a inceput sa faca temperatura si sa tuseasca foarte tare. Duminica am chemat salvarea care ne-a indrumat sa mergem la un control mai amanuntit, luni dimineata, la spitalul Marie Curie.
Cand am ajuns acolo fata se simtea rau si in momentul in care i s-a spus sa se intinda in pat, sub musamaua(cred ca acesta era materialul respectiv) era un ac folosit care i-a intrat fetitei mele in picior. Dupa aceasta intamplare medicii de acolo au stabilit sa fie internata de urgenta pentru analize.
Vreau sa va intreb ce am de facut in acest caz; Sa fac vre-o sesizare undeva? Ce fel de analize sa ma asigur ca i-au fost facute? Cat timp va dura pana voi fi sigur ca nu s-a infectat cu vreun virus?....

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă fata d-vs nu a fost vaccinată pentru hepatită B este recomandată efectuarea schemei rapide de vaccinare antihepatită B. O eventuală infectare cu virus hepatitic B va fi evidenţiată după aproximati 3-6 luni. Alte posibile infecţii sunt mai puţin probabile (hepatită C, HIV)

Raluca Archip

acum 12 ani

ceea ce a patit fetita dumneavoastra trebuie sesizat la spital , unde se va face o ancheta, ca in caz de a contactat hepatita C, sa intre in program cu Interferon pegylat alfa, care este foarte scump. Sfatul meu e sa anuntati spitalul pentru ancheta, cereti ancheta, nu mai lasati sa se musamalizeze tot.
Nici nu vreau sa imi imaginez cati doctori erau pe langa fetita dupa ce s-a intepat si cate asistente "foarte" dragute", de nu mai stiati daca sunteti intr`un spital din Romania sau in strainatate. Asta era motivul ,daca v`ati pus intrebarea, de ce atata atentie... Ce sa va spun, sper ca fetita dumneavoastra sa fie norocoasa. Sanatate!

Raluca Archip

acum 12 ani

Ca sa nu mai zic pretul interferonului undeva pe la 2 mil jumate doza
si trebuie vreo 18 doze cred, care in caz ca nu anuti , casa de asigurari nu deconteaza nimic.... Eu asa zic sa nu iti asumi singura niste posibile cheltuieli, anunta conducerea spitalului cat mai repede...

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Exista niste protocoale foarte clare care se fac in aceste cazuri.
Nu cred ca trebuie sa intrati in panica, intrucat sansa de infectare cu ceva este, totusi, f. mica dupa o intepatura. Si eu m-am intepat cu sangele unui pacient care era hepatita C. si nu am avut nimic (am facut analize repatate). Nici nu vreau sa va spun de cate ori se inteapa asistentele cu ace cu sange infectat...Si, totusi, nu prea se si imbolonavesc...
Deci, daca fetita a fost internata se vor face, probabil, determinari din sange pt. HIV, hepatita C si B care vor trebui repetate dupa cateva luni, cum vi se va spune. probabil ca va vor trimite la Sanepid unde va primi vaccinarea pt. hepatita B, asta daca nu o are facuta (sau daca nu i-a facut-o in spital- nu stiu, trebuie sa intrebati)

dumytru

acum 12 ani

saru-mana doamna doctor in ce conditii tbc-ul poate recidiva?radiografia mi-a iesit ok cat si sputa negativa dar dc am o durere sub coastele stangi si pe langa rinichi cam ceva de genul?multumesc anticipat

Medic Epuran

acum 12 ani

TBC-ul recidivează atunci când apare o stare de slăbiciune a organismului, scăderea rezistenţei la infecţii. Cele mai frecvente situaţii de scădere a rezistenţei la infecţii sunt: scăderea bruscă în greutate, consumul exagerat de alcool, fumatul şi prezenţa bolilor cronice netratate. Durerea nu este un simptom semnificativ pentru TBC.

dumytru

acum 12 ani

multumesc mult saru-mana

anca

acum 10 ani

Buna ziua, recent m-am intepat cu un ac al unei paciente infectate cu virus C, eu mi-am facut determinarile anti HCV si au iesit negative dar a trecut foarte putin timp de la intepatura, cat timp trebuie sa fac determinarile seriale si la ce interval.