inlocuitor la singulair

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de stela-stela cu 12 ani in urma.

buna seara......fetita mea de 6 ani ia singuler de 3 ani........are ige total de 700....mult peste limita normala.......intrebarea mea este.daca exista vreun inlocuitor al singulerului............momentan am inceput sa ii dau septilin.......am vazut ca este pentru rinita alergica si pentru astm bronsic.......este bun?sau nu este de ajuns sa il inlocuim?astept rasp urgent va rog............

Raspunsuri (4)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Septilinul nu este deloc acelas lucru cu Singulair-ul , deci nici vorba sa-l inlocuiti unul cu altul. Septilinul poate ajuta si el in oarecare masura; rau nu face, dar nu este propriu-zis un tratament al stmului.
Inlocuitori de Singulair exista pe piata, au intrat abia de cateva luni, pana acum nu era in Romania decat un singur Montalukast , adica Singulair-ul. Montalukast este substanta activa si acum mai sunt pe piata si Monkasta, Spirokast si, cred ca si altele. Eu am oarecare experienta cu Spirokast si consider ca este eficient. Aceste medicamente contin tot Montelukast si in aceeasi doza ca si Singulair-ul.

stela-stela

acum 12 ani

dna doctor....am inteles ca singulerul este cam periculos ca are reactii adverse f urate folosit pe termen lung.......ceva naturist sau mai putin nociv imi putet recomanda sa pot inlocui singulerul?macar asa ca idee sa imi spuneti....va multumesc frumos de raspunsuri

Cornelia N

acum 11 ani

Sfatul meu este sa mergeti la un homeopat. Noi am avut rezultate foarte bune. Si cea mica primise Singulair pentru astm bronsic si dupa cateva luni de tratament homeopat am scapat

Sanatate

Cornelia, Craiova

acum 11 ani

Buna,
Incercati homeopatia, in primul rand sa gasiti un medic homeopat bun. Copiii mei au avut multe probleme de sanatate, printre care si cele enumerate de dvs. si homeopatia ne-a ajutat mult. Am trecut si peste febra de 40 grade doar cu homeopatia. Homeopatia ajuta dar foarte important este medicul homeopat! Multa sanatate va doresc!