IMUNOLOGIE

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de MARIANA1975 cu 9 ani in urma.

FETITA MEA DE 5 ANI ARE ASLO DE 536.6 CE URMARI ARE/

Raspunsuri (2)

Marcovici Tamara

acum 9 ani

Buna seara.
Valoarea crescuta a titrului ASLO releva prezenta uneia sau a mai multor infectii streptococice in antecedentele copilului. Daca nu este insotita de alte modificari biologice sugestive, precum si de semne clinice de afectare articulara, renala, cardiaca, etc. acesta valoare nu reprezinta o patologie in sine. Evaluarea titrului ASLO se face periodic (trimestrial sau semestrial) si se apreciaza evolutia sa, corelata cu a celorlati markeri biologici ai inflamatiei.

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Valoarea ASLO crescuta peste 200 Ul/ml( valoarea normala, in sange) arata ca un copil a suferit in mod repetat de afectiuni streptococice rinofaringiene ( amogdalita, adenoidita ); acesti anticorpi au crescut in lupta cu streotococul si necesita un tratament cu penicilina, pentru a nu se ajunge la complicatii posibile ca : reumatism articular acut , boli de inima , boli de rinichi : Deci trebuie sa discutati cu medicul de familie sau medicul pediatru care are copila in evidenta .