imunitate

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de citro cu 9 ani in urma.

ce siropel de imunitate ar fi bun la un copil de 10 luni

Raspunsuri (5)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna ziua. Administrarea unei terapii adresata stimularii imunitatii se face la recomandarea unui medic, in anumite situatii. Care sunt manifestarile care sugereaza necesitatea instituirii imunostimularii la copilul D-voastra?

citro

acum 9 ani

bronsiolite,wheezing,anemie,iar ultima a fost pneumonie urmata de faringita acuta

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna dimineata. Consider necesara evaluarea imunitatii prin determinare de imunocantitatie serica (Imunoglobuline A, G si M) precum si determinarea imunoglobulinelor E totale, eventual si a celor specifice (panel pediatric), deoarece poate fi un deficit imun umoral sau copilul poate fi alergic. Mai recomand si efectuarea hemoleucogramei, a unui consult ORL +/- consult alergologic. Determinarea sideremiei este adresata evaluarii anemiei. Investigatiile pe care le-am mentionat se efectueaza din sange. Evident ca pot fi necesare si alte investigatii (biologice, consulturi interdisciplinare, etc) iar modalitatea de abordare a problemei discutate este decisa de catre medicul care urmareste copilul (medic de familie, specialist pediatru). Pana la finalizarea evaluarii, se poate administra sirop Septilin 2x2,5 ml/zi timp de 20-30 zile. Multa sanatate!

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Siropul Imunitate este un sirop din plante medicinale cu eficienta foarte buna pentru stimularea imunitatii.Se poate administra de la 11-12 luni cate 1 lingurita de 3 ori pe zi, timp de 3-4 saptamani.Apoi se poate administra siropul Vitaminizant cate 1 lingurita de 3 ori pe zi timp de 1 luna.

guturai

acum 8 ani

*** este eficient fata de peste 200 tipuri de virusuri, beta hemolitic, stafilococi, pneumococ, ac***a efect sinergic cu antibioticele, dar neutralizand efectul secundar negativ al acestora asupra organismului.
***