hipertransparenta pulmonara

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de gabi_1958 cu 9 ani in urma.

Am azi examenul radiologic la plamani iar rezultatul a fost :
hipertransparenta pulmonara cu hiluri accentuate

Ma poate ajuta ce inseamna acest rezultat ?

Multumesc !

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Acest rezultat al examenul radiologic ; Hipertransparenta pulmonara cu hiluri accentuate , poate fi un aspect ( simptom ) de insotire sau consecutiv al unei afectiuni a arborelui respirator ( sau numai a unei zone pulmonara) la copil de oricare varsta ,cum ar fi o bronsita cronica astmatica, astm bronsic sau orice afectiune acuta sau cronica pulmonara cu caracter obstructiv ; medicul care a recomandat acest examen va poate explica mai concret deoarece are si datele privind antecedentele copilului.

mohamed

acum 8 ani

aaa