Govora vs Olanesti in tratarea preventiva a bronsiolitei?

Afectiuni respiratorii la copii Raceala Sinuzita Infectie respiratorie
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21550037447 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,

Avem un baietel de 2 ani care a fost diagnosticat cu bronsiolita de la 45 zile. Am cautat tratamente alternative la aerosolii cu cortizon (Flixotide) si adrenalina si ni s-a recomandat aerosolii de la Govora. Intrebarea mea este daca apele folosite pentru aerosolii din Olanesti sunt de aceeasi calitate cu cei din Govora? Mentionez ca in 2018 am fost de doua ori cate 7 zile in Govora si am facut tratament cu aerosoli, inhalatii si solux. Ca urmare a aceastui tratament in iarna aceasta bronsiolita nu a recidivat decat o data intr-o forma usoara fata de iernile trecute cand facea de cate 4-5 ori. Multumesc! Constantin

Raspunsuri (1)

Utilizator21555352241

acum 5 ani

Daca spuneti ca episoadele nu au mai aparut la fel de frecvent dupa tratamentul cu aerosoli la Govora,continuati tratamentul in aceeasi statiune, deoarece Govora este preponderent statiune cu profil respirator. La Olanesti, apele au alta compozitie ac***a si alte indicatii terapeutice. In Romania, 2 sunt statiunile cu profil respirator: GOVORA SI SLANIC MOLDOVA