Gat inflamat

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de MembruMobileApp150330210426843 cu 8 ani in urma.

Bună ziua, am o fetita de 3 ani și 3 luni, acum 3 săptămâni a avut roșu în gat, amigdale inflamate cu secretii nazale galbene, am făcut tratament cu Sumetrolin 2 X 7,5 ml/zi, Aerius 1 X 5 ml/zi, Nurofen 3 X 7,5 ml/zi, problema este ca și acum după 3 săptămâni sunt momente în special când doarme în care I se mai înfundă năsucul, I se mai aud muculeti nu tot timpul, nasul nu mai curge, iar gatutul este înca un pic roșu și amigdalele un pic mărite. Este normal? Medicul ne-a spus ca trece greu, trebuie un alt tratament?
Mulțumesc frumos

Raspunsuri (2)

Dr. Ramona Muresan

acum 8 ani

Este greu de precizat fara a vedea copilul. Important este sa curatati nasul de secretii, sa umezitii aerul in incaperea in care doarme, hidratare si consum de fructe si legume bogate in vitamina C pentru a intari imunitatea. Medicul in urma consultului va decide daca mai este nevoie de alta medicatie. Multa sanatate!

Medic.Fares

acum 8 ani

Buna ziua.Sunt cateva remedii naturale care pot fi de ajutor : solutia Biomicin, siropul Biosept, ceaiul Hapciu solubil, si aerosoli cu inhalantul Hapciu, sau aromaterapie in vasul de aromaterapie(sau intr-un vas cu apa)in care se adauga cateva picaturi din inhalantul Hapciu si se lasa peste noapte.Multa sanatate!