Fetita mea tuseste

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Ivanadriana cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Acum 5 zile fetita mea a dat semne de raceala asa ca i-am dat panadol ,apa de mare in nasuc,o aspiram si apoi picaturi de maxitrol(asa imi dadea pediatra noastra de obicei) . Acum nu-i mai curge nasucul,nu mai arata ca un copil racit,se alimenteaza corect ,dar de 3 zile a inceput sa tuseasca asa ca ii dau Prospan si sirop de brad. Intrebarile mele sunt : CAt poate tine aceasta tuse, cat timp pot sa-i dau acest sirop si dupa ce sintome trebuie sa ma prezint imediat cu ea la doctor?
Nu respira greu doar cat tuseste ! Fetita are ani si o luna. Multumesc mult!

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Tusea se poate mentine deoarece rinita initiala s-a continuat cu o traheita. siropul se administreaza 7-10 zile daca tuseste. Daca incepe sa expectoreze sau are febra, probleme cu respiratia atunci mergeti la medic. Trebuie hidratata (ceaiuri caldute, apa plata).

Tusea poate ramane si ca un simptom rezidual dupa infectiile cailor respiratorii care poate dura si 1 luna(copii) sau 2 luni la adulti

Ivanadriana

acum 10 ani

multumesc mult!

Ivanadriana

acum 10 ani

multumesc mult!

MembruMobileApp1481148003

acum 7 ani

O bronsita poate tine si pina la 5 saptamini. Continua cu ***, mai dureaza putin, dar va trece, fii sifgura. E naturist si de asta iti ia ceva timop sa scapi de tuse.