exudat faringean

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de msecara cu 12 ani in urma.

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati intr-o problema: la un copil de 3ani a fost descoperit in urma unui exudat, stafilococ auriu (exudatul a fost facut intr-un puseu de angina acuta care a cedat fara antibiotice). In momentul de fata copilul este bine, nu are febra, nu are rosu in gat, nu tuseste. Este corect sa-i administrez antibiotice conform antibiogramei?
Mentionez ca in ultimele 10luni copilul a luat de 6 ori antibiotice si nu i-as administra acum antibiotice cand nu are nici un simtom.

Cu deosebit respect Mihaela Secara

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca simptomatologia a disparut, fara antibiotic si starea generala este buna,iar gradinita il primeste ( el fiind numai purtator ) nu ar trebui dat acum antibiotic..Daca nu frecventeaza gradinita, nici atat caci purtatori sunt majoritatea subiectilor.

Carpe Diem

acum 12 ani

Ii puteti administra profilactic propolis 15 - 20 de zile, care este un antibacterian natural, vitamina C ac***a sanse foarte mari sa eliminati stafilococul fara antibiotic.