efecte secundare ventolin si flixotide

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de angi-ghi cu 8 ani in urma.

Buna ziua. Am o fetita de 5,6 ani si se imbolnaveste frecvent(daca are secretii in nas, maine ma pot astepta sa tuseasca sec), de asemenea a facut pneumonie de 3 ori si bronsite. Medicul pediatru mi-a spus ca de indata ce incepe sa tuseasca sa-i dau 3x2 pufuri Ventolin si 2x1 puf Flixotide, Mucosin cu miere si Astha 15. Ii fac si aerosoli cu 1,5ml Respisun si 3ml ser deoarece ea nu prea vrea sa-si sufle nasul. Vrea sa va intreb daca tratamentul prescris este bun si daca aceste pufuri(tratamentul cu ventolin si flixotide tine cam 3 sapt) nu au cumva efecte negative mai tarziu.In loc de aceste pufuri as putea sa-i dau Sinerdol, daca da, cat timp si ce cantitate?
MULTUMESC

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Tratamentul este bun in astfel de situatii; respectarea prescriptiei si a prospectului nu da reactii adverse .Eu v-asi mai recomanda( daca locuiti in vecinatatea vreunei statiuni saline ( Slanic Moldova , Praid ,Govora ) una -doua serii /an de aeroterapie si tratament specificfoarte eficiente in bronsitele astmatiforme sau profilaxia astmului !