Durere in piept

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Tw1sted cu 12 ani in urma.

Buna seara. Am de azi-dimineata pana in acest moment o durere de fiecare data cand respir in piept. Durerea o am exact langa plamanul drept in partea lui stang. O parerea ceva m-a speriat cineva ca as avea apa la plamani ... !? Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Este posibil ca aceasta durere pe care D-voastra o descrieti ca fiind localizata parasternal dreapta sa aiba o cauza pulmonara. "Junghiul" toracic apare in pneumonie. Febra, tusea, respiratia dificila sunt simptome ale condensarilor pulmonare. "Apa la plamani" (pleurezia), respectiv pneumonia se precizeaza prin examinare fizica si examen radiologic. Va sugerez prezentarea de urgenta pentru consult medical. Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar un consult medical , poate fi vorba de o afectiune pulmonara, de o afectare a peretului toracic (o costocondrita accentuata de palparea zonei si la inspirul profund), de o hernie hiatala.