de ce are copilul nasul infundat si o amigdalita inflamata

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de ionela182 cu 12 ani in urma.

copilul are nasul infundat si are o amigdalita inflamata

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului curant pentru un diagnostic si un tratament corespunzator.
Inflamarea amigdalelor poate fi un semn al existentei unei viroze respiratorii, a unei angine acute (amigdalita acuta) . Aceasta poate fi de natura virala , cand asociaza rinoree (secretii nazale crescute), tuse (necesita un tratament simptomatic si nu antibiotic- de ameliorare a febrei, a tusei, administrare de lichide caldute) sau de natura bacteriana (cel mai frecvent cu streptococ beta hemolitic, amigdalele fiind tumefiate, rosii cu depozit albicios, asociaza febra ridicata, dureri la inghitit ).

rraghia loredana

acum 11 ani

am o fetita de 4 ani si imi este tot timpul foarte racita in care se unfla amigdalitele sumt foarte rosi si unflate ce as putea sai dau sa nu mai faca rosu in git si amigdalite foarte un flate ca vorbeste si ragusit