Daca merg la doctor se vede pe radiografie ca am fumat?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Den cu 5 luni in urma.

Buna ziua! Am 16 ani. Pe parcursul a 9 luni am fumat aproape în fiecare zi cate 1-2 țigări pe zi (sobraine negre sau golds)sau trăgeam fumuri din vape. Apoi după cele 9 luni am fumat ocazional, vara (timp de 3 luni) de oricare prindeam, nu conta marca. Pe 27 iulie am fumat 6-7 țigări in doua ore ( Vogue Lilas) după ce am ajuns acasă mă ardea gâtul si imi venea să tușesc. După aproape o luna mi se ameliorase arsura, însă am rămas cu o tuse, aveam dureri oribile a plămânilor din senin și la efort îmi pierdeam suflul. Am început să beau ceai de ghimbir. După ce am văzut că durerile nu se opresc nu am mai fumat deloc. Ulterior am racit și am rămas cu tuse și o flegmă pe care nu o pot elimina. Am luat o săptămână cate o jumătate de augumentin 875mg/125mg o dată la 8 ore, ketotifen dimineață și seara un comprimat si un comprimat aerius. Tusea s-a calmat, însă simt că flegma încă este acolo și nu o pot scoate, iar când doctorul mi-a ascultat plămânii a zis ca am flegma care este foarte bine lipită de căile respiratorii. Daca ma duc la radiografie se va vedea ca am fumat? La analize se vede ca ai fumat? Daca imi verifica flegma își vor da seama? Părinții mei nu știu ca am fumat.
Ce sa iau acasă ca sa elimin flegma și să îmi curăț plamanii? Nu vreau sa merg la doctor

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

La radiografia pulmonara nu se poate detecta direct fumatul sau efectele acestuia. Cu toate acestea, medicii pot observa semne de afectare pulmonara daca aceasta este prezenta, cum ar fi modificari in structura plamanilor.

In ceea ce priveste analizele de sange sau alte teste, de obicei nu se poate testa direct fumatul. Cu toate acestea, exista teste care pot detecta compusi chimici specifici prezenti in sange sau urina, care pot indica fumatul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cat-de-periculos-este-fumul-de-tigarai_11460

Den

acum 5 luni

Si dacă merg la doctor peste câteva luni și-ar mai da seama ca modificările la nivelul plămânilor sunt datorate fumatului?