cum tratez amigdalita acasa?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de adasev12 cu 14 ani in urma.

buna ziua. baietelul meu are amigdalele inflamate si puncte albe pe ele, banuiesc ca puroi...are febra peste 38, a inceput de ieri noapte de la 2 cu febra 39, apoi cam 38,8-38,5...nu tuseste, nu ii curge nasul...noaptea respira ma igreu...de parca ar sforai...are si scaune mai moi....i-am dat de ieri seara antibiotic Augumentin, de asta aveam acasa. noi suntem in italia acum si momentan nu dispune de medic pediatru...e bine ce-i dau, sau cu ce pot sa-l tratez la domiciliu? si ce antitermice sa-i dau? i-am dat panadol si sup. de paracetamol...va multumesc! o zi buna!

Raspunsuri (10)

mikmok

acum 14 ani

Incearca sa-i dai copilului sai ia tinctura de propolis. Pune-i cateva picaturi in ceaiul pe care-l bea sau intr-o lingurita cu miere de albine. Sanatate

Bacu Crina

acum 14 ani

Ar fi fost importanta si varsta micutului.... Oricum, banuiesc ca restul simptomelor (rinoree, tuse, etc.) inca nu au aparut pentru ca boala este la inceput. Poti incepe prin a-i umidifica aerul din camera (foloseste o cratita cu apa fiarta pe care sa o lasi peste noapte in camera sau cumpara un umidificator, n-ar trebui sa fie foarte scump). Poate avea secretii care sa-l impiedice sa respire, de aici sforaitul. Ajuta-l sa elimine aceste secretii, daca este cazul, un fluidizant poate ajuta. Nu stiu daca ai procedat bine cu augumentinul... nu este un antibiotic care sa mearga foarte bine pe aceasta latura. Administreaza-i copilului neaparat, cand are febra, antitermice (paracetamol, nurofen, panadol) alternativ la 6-8 ore, cand febra depaseste 38.5. Daca va tusi, probabil va fi nevoie si de antitusive. In cazul in care copilul e mare, da-i multe ceaiuri indulcite (cu miere, ar fi excelent). Multa sanatate!

miresiady

acum 14 ani

depinde ce varsta are copilul, da o ceasca de ceai neindulcit sa il bea cat de fierbinte poate(nici prea fierbinte sa il arda) si dupa aia sa se inveleasca cu o plapumioara,o sa observi ca transpira foarte mult dar ii va trece,eu asa am scapat,de asemenea e foarte important sa bea foarte multe lichide.

elena593114434

acum 14 ani

In principiu da. Trebuie sa-l hidratati corespunzator cu lichide calde cu glucoza pentru ca cel mai probabil a facut o enteroviroza. Mai puteti sa-i dati simptomatice.

bujdosoana

acum 13 ani

buna ziua.aceiasi treaba am eu cu baietelu meu si al tratez cu miere de albine cu 5 pic de lamaie si nurofen.mai ai dau un galbenus de ou amestecat cu miere si 5 pic de vitaminaA.sa va ajute dumnezeu si multa sanatate

bella

acum 13 ani

Cei care nu stiti scrie bine, nu faceti pe medicii aici, va rog...

dana

acum 10 ani

chiar ca .... numai p***ai scriu astia aici

George

acum 10 ani

Stimata Dana vino cu ceva pozitiv, ratatul cu degetul nu ajuta de loc si nu e semn de mare inteligenta

Lena

acum 9 ani

duceți-vă la spital și consultați medicii,nu încercați să îl tratați acasă cu sfaturi de aici de la cei ce nu au idee de ce înseamnă amigdalită și petele inflamate

Lena

acum 9 ani

duceți-vă la spital și consultați medicii,nu încercați să îl tratați acasă cu sfaturi de aici de la cei ce nu au idee de ce înseamnă amigdalită și petele inflamate