corp strain in nas

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de denimia cu 10 ani in urma.

copilul meu de 2 ani si-a bagat o pietricica in nas. am incercat sa i-o scot dar n-am reusit. l-am dus la urgente dar acolo nu i-au mai gasit nimic. nu i-au facut raze doar s-au uitat cu o lupa. dupa 2 zile a inceput sa-i curga nasul. se poate sa-i fi ajuns in plamani?

Raspunsuri (5)

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna seara.
Pentru a preciza prezenta corpului strain la nivelul foselor nazale este nevoie de consult ORL.
In cazul inhalarii corpului strain la nivelul cailor respiratorii inferioare copilul ar prezenta tuse, eventual respiratie dificila, etc. In functie de dimensiune, corpul strain se poate localiza la diferite nivele ale tractului respirator inferior, manifestarile clinice fiind variabile. Precizarea prezentei acestuia se realizeaza prin explorari imagistice.

denimia

acum 10 ani

va multumesc pentru raspuns. copilul meu nu tuseste, respira normal.

Utilizator11566995180

acum 4 ani

Va rog sa ma ajutati!! Fetita mea și-a băgat o pietrica in nas ,am fost la doctor dar nu ia mai găsit-o. Din seara aceea a început să tuseasca sau curgă nasucu si e si putin infundat. Nu ia facut raze la plămâni.

Utilizator11566995180

acum 4 ani

Buna ,si fetita mea și-a băgat o pietrica in nas ,la fel la doctor nu iau mai găsit-o. Eu as vrea sa merg din nou la doctor sa vad poate ia rămas in nas sau poate a mers la plămâni.

Utilizator11566995180

acum 4 ani

Buna ,cum e copilul? Ai aflat ce sa intamplat? Fetița mea apatit exact la fel