copilul isi tine respiratia inainte de somn

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de ILIESCU SIMONA cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Am o bebelusa de 1.5 luni si inainte de a adormi (chiar si in timpul somnului de zi cat si seara), isi tine respiratia in momentul in care o leganam chiar si atunci cand o lasam sa adoarma direct in patut face acelasi lucru : incordeaza si isi tine respiratia, transpira si se inroseste la fata, apoi respira si o ia de la capat.
Am incercat sa ii distragem atentia, (cu paturica cu jucarii pe care sa le tina in brate) dar face in continuare asa.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa scapam din aceasta situatie sau macar la ce medic ar trebu sa mergem

Multumesc mult !

Raspunsuri (11)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Daca numai acum dupa varsta sa de 1 an , ati observat aceasta situatie , poate fi vorba de un obicei care asa cum a aparut tot asa va dispare; dar ar fi necesar un consult la un medic pediatru, care , dupa un examen clinic si
radiologic pulmonar , va putea spune fie ca este numai un fel de "tic nervos"
dar fara importanta, fie de o apnee (pulmonara); Fara o examinare nu se poate formula un diagnostic .

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

P.S. In completare : Daca aceste cifre (1,5 luni) inseamna 1 si 1/2 luna sau 6 saptamani atunci ,atitudinea de urmat este aceeasi fiind vorba de periade de " äpnee" care pot dispare pe masura dezvoltarii centrilor care regleaza ritmul respirator; Examenul radiologic trebuie practicat totusi, pentru linistea d-vs.

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

........Pana la acest consult medical si investigatii, d-vs asezati fetita , cand o culcati in pat,in pozitia "pe o parte a corpului " ( cat se poate mai frecvent )

ILIESCU SIMONA

acum 8 ani

Multumesc mult pentru sugestie.
Da copilul are 1 an si 6 luni, si face asa inca de pe la 6 luni, am asteptat in ideea ca acest obicei va disparea odata cu trecerea timpului.Initial ne-am gandit ca poate o sa faca doar o perioada dar a trecut destul de mult timp si inca nu am scapat de acest obicei.

Atunci cand adoarme nu mai face, problema este pana adoarme, deci nu cred ca este vorba de "apnee" (am inteles ca aceasta se manifesta doar in timpul somnului)

Inca odata multumesc !

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Totusi un consult al unui medic pediatru ( preferabil din Sital ) este nevoie, apoi acesta va solicita parerea unui medic ORL-ist care sa vada intreaga cavitate rinofaringiana, inclusiv conformatia ei si starea vegetatiilor adenoide( polipii ) din spatele foselor nazale...etc si in final o Radiografie pulmonara , daca va mai fi nevoie; Exista si situatii de apnee, mai frecvent apnee usoara ( in somn, aveti dreptate ).

ILIESCU SIMONA

acum 8 ani

Multumesc foarte mult !
O zi excelenta sa aveti !

buna

acum 8 ani

Buna, copilul are o trauma de la nastere, de aceea face asa.
Cezariana sau nastere naturala ? Probleme la nastere ?

Waway

acum 8 ani

Ce ati mai aflat? Ati fost la ceva specialist? Si fetita mea de un an si zece luni face la fel.

Utilizator11545918436

acum 5 ani

Buna ziua ,sunt Mama la 2 copii si tot ce pot sa spun din experiența mea este : un copil sănătos trebuie sa facă mișcare si sa respire cât mai mult . Respirația corecta este baza sănătoasa pentru copii ,Alimentația la ora corecta cu legumele si fructe incluse, carne 1data pe săptămana , peste 2 ori pe săptămana . Multă sănătate

Elisabeta Simon

acum un an

Bună ziua. Cum s-a rezolvat situația pana la urmă?
Și fetița mea face exact la fel. Are cam aceeași vârstă.

Elisabeta Simon

acum un an

Bună ziua. Cum s-a rezolvat situația pana la urmă?
Și fetița mea face exact la fel. Are cam aceeași vârstă.