ce sa fac?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de violeta165 cu 13 ani in urma.

De vomat voma inainte de administrarea antibioticului,iar de mincat nu o oblig,doar o incerc.nici nu cred ca poti obliga un copil sa manince daca nu vrea,dar va intreb ce efecte poate avea asupra organismului faptulu ca nu maninca nimic de 2 zile? va rog domnule doctor dati-mi un raspuns concret,ce sa fac?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

CE ASTEPTATI SA MERGETI CU FETITA LA URGENTA, NU INTELEG???!!!!!!!!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Violeta, Bună seara ,
Orice copil mic ( de multe ori si şcolarii ) când intră într-o colectivitate, este invadat de flăra microbiană a copiilor cestei crese,grădiniţă ,şcoală (purtători aparent sănătosi ) dar poate neobisnuită şi chiar virulentă pentru noul venit .
În primele zile de acomodare , se dă lupta între acesti microbi invadatori şi imunitatea copilului, apărînd unele simptome usoare ale unui catar rinofaringian ( ceeace s-aîntâmplat si la copilul d-voastră . Pe parcurs , stresul , schimbarea de mediu mai rece - mai cald , de alimentaţie , determină o reacţie de apărare a acestui organism ce se poate manifesta prin refuzul alimentaşiei, subfebrilitate , si în evoluţie poate determina un sindrom febril cu conseciţeţe descrise .
Cred că nu era cazul de antibiotice, care au acentuat vărsăturileşi inapetenţa , dar cel ce a presris terapia sigur a consultat copilul si a apreciat la faţa locului si nu ca noi de la distanţă .
Hidrataţi copilul cu ceai , suc de fructe si numai ce acceptă( spre a evita vărsăturile) şi mergeţi la cel mai apropiat cabinet de urgenţă, sindromul febril la copil constituind " O URGENŢĂ " Pe moment,nu uitaţi împachetările cu cârpe înbibate cu apă stătută a segmentelor corpului. Dr. Emil otesteanu

o mama

acum 13 ani

Nu o poti obliga sa manance, dar o poti pacali, santaja chiar. Ar trebui sa manance macar cate putin. Da-i macar lichide suficiente, fa-i suc/nectar de fructe in care strecoara si suc de morcov, sfecla rosie. Lipsa alimentatiei si a hidratarii anemiaza organismul. II mai poti da un sirop de vitamine care sa-i faca pofta de mancare si sa-i asigure ateva vit in org.Sanatate.