ce e mai bun

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de fan.ro cu 13 ani in urma.

Buna.As vrea sa stiu care e cel mai bun tratament pentru amigdalite la un copil de 7 ani .Mereu are probleme cu gatul si a luat cu timpul diferite tratamente.I-a fost prescris mereu antibiotice si dupa ceva timp facea iar.Acum are si astm.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Cel mai bun tratament este operatia....

Filipa

acum 13 ani

Cel mai bine ar fi daca i s-ar face un exudat faringian. Este o proba care se ia din gat, i se face antibiograma si se da tratamentul cu antibiotice corespunzator. Daca i se dau antibiotice fara aceasta analiza, este posibil ca ''''microbul'''' respectiv sa fie rezistent si sa nu aiba nici un efect asupra lui. In ceea ce priveste astmul, daca gasesti un homeopat bun, poti rezolva definitiv problema. O cunostinta avea mari probleme cu aceasta boala, copilul suferea de cativa ani. A rezolvat problema mergand la homeopat.Sanatate.

Medic Epuran

acum 13 ani

În cazul unei amigdalite purulente (puncte de puroi, febră mare), sau secreţie purulentă din alte segmente respiratorii (rinoree purulentă) se recomandă antibiotice, eventual în funcţie de rezultatul exudatului faringian. Dacă nu sunt semne de purulenţă, tratamentul se face cu antiinflamatorii topice (Faringosept, Strepsils, Trachisan).

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara,
Colegii au dreptate !. Şi dacă amigdalita este frecventă (focar de infecţie ), poate ar fi bine să vă sfătuiţi şi cu medicul ORL-ist să vadă dacă nu ar fi bine de asanare. Ar fi bine şi pentru aşa zisul astm ( dacă este confirmat )
Sănătate, Dr E. Otesteanu

oana barbuta

acum 13 ani

incearca o consultatie la un doctor homeopat pt a scapa oarecum de atatea antibiotice.
sanatate multa