ce ar putea fii?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de corina309 cu 11 ani in urma.

de 3 ani tot am problme cu gatul.durere in gat ,gura uscata,nod in gat si miros urat din gat.am fost la dr.si diacnosticul erea ceva de genul statelococ auriu nu i-mi mai amintesc ca sun ceva luni.eu sunt in Germania nu sunt in tara ce as putea face?ar putea fii cance?sunt fumator de 10 ani 1pac.pe zii
am si dureri de burta cam des usturimi si arsuri pe gat si cateodat sint plamanii incarcati

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 11 ani

Buna ziua.
Era util sa precizati varsta D-voastra. Fiind o persoana fumatoare si ac***a manifestarile descrise va sfatuiesc sa va adresati unui specialist ORL precum si unui specialist in Pneumologie. Privitor la prezenta unui germene patogen (Stafilococ auriu) la nivel nazal sau la nivel faringian, aceasta poate fi confirmata sau infirmata doar prin analize bacteriologice (exudat faringian; exudat nazal). Daca aveti obstructie nazala (nas infundat) si respirati mult pe gura pot surveni manifestari ca dureri faringiene, gura uscata, etc. Multa sanatate!