Cancer?

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de andreeacatalina445 cu 9 ani in urma.

Buna seara, am 16 ani si fumez de aproximativ de 3 ani .. De vreo cateva zile ma cam deranjeaza atunci cand inghit si ma doare gatul , m-am uitat in oglinda si langa omulet,in partea dreapta, am o chestie mai umflata decat cea din stanga. De doua zile , ma doare cand imi misc capul , partea dreapta a gatului. Este vreo posibilitate sa fie cancer?

Raspunsuri (1)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
Probabil este o faringo-amigdalita acuta. Este necesar sa fiti examinat pentru se recomanda tratamenul adecvat. Actiunea iritanta a fumului de tigara creste vulnerabilitatea la infectii respiratorii.
Fumatorii sunt predispusi la afectiuni severe, cum ar fi cancerul bucal, laringian, bronho-pulmonar, etc.Consultul ORL va stabili daca exista o relatie intre manifestarile descrise si fumat.