Buna ziua

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Mariana_58 cu 11 ani in urma.

Nepota mea in varta de 1, 4 luni pe data de 25 decembriea facut temperatura 39.7g copii au plecat la nasi ,eu daca am vazut ca are asa mare temperatura eam introdus un spozitor in fundulet si de fapt nu era paracetamol ci era novocalmin , ea scazut temperatura dar sunt panicata si me frica sa nu se intample ceva a trecut deja 3 saptamani fetita e bine nu ea aparut nimic pe corp si nimic altceva
multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Supozitoarele cu novocalmin/algocalmin sunt recomandate pentru scaderea/combaterea febrei. Metamizolul/Algocalminul, substanta activa din aceste supozitoare, este cel mai eficient in combaterea febrei. Nu trebuie sa va faceti probleme, ca nu i se intampla nimic rau copilului

Cristina

acum 10 ani

Va rog sa imi spuneti daca se mai poate face ceva dupa ce i s-a administrat unui bebelus baietel de 2 luni din greseala supozitor de Novocalmin 300 mg la 5 ore de la vacinurile: Infarix, Synflorix si Rotarix cand i s-a adminstrat un supozitor de paracetamol pentru copii. Au trecut 31 de ore de atunci si am observat urmatoarele simptome: diaree, dureri abdominale trecatoare, somnolenta si moleseala.

simona

acum 9 ani

Va Rog sa-mi spuneti dak ii pot administra copilului supoz cu novocalmin sau cu paracetamol dak iam administrat akum 1 ora Nurofen cu augmentin copilul are 6 ani