bronsita la copil

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de vikygori cu 12 ani in urma.

buna ziua, am doi copii gemeni de 1 an si 11 luni. la inceputul lunii ianuarie au racit si brusc s-a inceput cu tuse productiva, dar nu chiar pina la urma, cu temperatura. dupa investigatii s-a depistat bronsita si bronhopneumonie, la ambii. am urmat tratament 9 zile cu inj. cefazolina si vreo saptamina dupa asta a fost binisor tusea era foarte rara, si acum iarasi a aparut tusea mai mult uscata decit umeda si temperat. 37.7 la ambii, medicul ne-a prescris salbutamol si flexotide inhalatii. acum este cam binisor , dar un copil totusi mai tuseste putin. pentru imunitate ne-a dat intotdeauna viferon sau IRS19, dar nu vad nimic rezultate. Spuneti-mi va rog cu ce sa le ridic putin imunitatea la bronhii, ca intotdeauna de mici fac bronsita, medicul spune ca este ceva alergic la noi mai mult, ce sa le mai dau? multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă tratamentul inhalator cu salbutamol si flexotide dă rezultate ar putea fi vorba de un astm bronşic (afecţiune respiratorie cronică) care creşte severitatea, durata şi frecvenţa infecţiilor respiratorii. Pentru stimularea imunităţii puteţi administra Broncho-Vaxom, produs care stimulează mecanismele de apărare naturală a organismului şi măreşte rezistenţa faţă de infecţiile căilor respiratorii

Natalia

acum 11 ani

Бронхо-мунал sunt capsule eu eam dat la baietelul meu si intradevar ajuta