Bolnav

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de razvyboy cu 14 ani in urma.

Fratiorul meu raceste mereu si face rosu in gat foarte des iar de la o vreme face pnomonie la plamani.De ce se imbolnaveste asa de des?Ce trebuie facut?

Raspunsuri (4)

nicoleta as med

acum 14 ani

Daca fratiorul tau este mic,el o sa faca'''' rosu'''' in gat pana la vreo 5 -6 anisori, iar rosu'''' in gat, netratat la timp si corespunzator, infectia coboara spre plamani.Incearca siropuri pentru imunitate, de ex septilin sau baraka. Sunt foarte bune,si trebuiesc administrate pe timp mai indelungat sau du-te cu el la salina. Ar trebui sa -l vada si un medic orelist. Ati facut vrodata un exudat faringian? PS. SPER SA -TI RASPUNDA SI ELENA CARE CITESTE AFECTIUNIILE PE GOOGLE SI DA RASPUNSURILE

elena

acum 14 ani

Te deranjeaza?? Sunt multe persoane care nu stiu sa caute sau nu stiu ce sa caute. Decat sa raspunzi p***ai, mai bine te informezi si incerci sa ajuti pe cineva in cunostinta de cauza.

nicoleta as med

acum 14 ani

DA ELENA ,AI DREPTATE, SCUZE ,AM FOST RAUTACIOASA

elena593114434

acum 14 ani

Cauza sau cauzele pot fi din sfera: ORL (sinuzite, polipi, formatiuni adenoidiene dezvolatate excesiv sau poate fi un corp strain intranazal), poate fi o faringita (exudat faringian pentru a stabili etiologia) sau infectie pulmonara cu diverse bacterii si ar fin indicat sa faceti o radiografie pulmonara pentru a exclude o posibila tuberculoza sau sa dati sputa pentru flora bacteriana si BK.