astm bronsic

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de pasarik cu 14 ani in urma.

buna seara.ccopilul meu 3 ani si jumatate are are astm bronsic a fost depistat de un an si fumatate mai exact de cand lam dus la cresa si mia racit foarte des binenteles ia dat flixotide si ventolin sprei in caz de criza.am fost cu el la medic si mia zis sa ii intrerupem tratamentul ptr ca este mai bine dar nu a durat o saptamana ca deja a inteput sa tuseasca fara sal doara gattuletul sau sa fie racit . ce este de facut? va rog sa ma ajutati cine a trecut prin asa ceva?

Raspunsuri (5)

elena593114434

acum 14 ani

Tratamentul astmului bronsic este step up - step down, adica atunci cand copilului ii merge bine, dupa o perioada se scad dozele, ulterior vor fi crescute daca simptomele nu sunt controlate. Este posibil ca la adolescenta sa se remita simptomele ca se reapara pe la 40 ani. Nu trebuie sa intrati in panica ci sa invatati sa traiti cu boala si sa aveti mediactie de salvare intotdeauna la indemana. In timp veti invata la e face crize, de ce trebuie sa se fereasca etc.

IonVasile

acum 14 ani

Vi-l recomand cu toata increderea pe conf. dr. Florin Mihaltan pe care il puteti gasi la Institutul de pneumologie Marius Nasta. Este un medic de care am fost multumit. Mai ales ca puiul are doar trei ani, cred ca ar fi bine sa mai consultati un medic.

pasarik

acum 14 ani

va multumesc f mult! dar unde il gasesc mai exact? un nr. de telefon ?

madacristi2010

acum 13 ani

buna si eu ma confrunt cu aceeasi problema.piticul meu de 3 ani si 4 luni a fost diagnosticat cu astm bronsic intercritic.suntem pe tratament cu singuler granule si la nevoie cu flixotide.am inteles ca nu se pot face teste mai amanuntite pana la 5 ani.daca sti altceva va rog lasati mi un coment.va multumesc

Constantin

acum 13 ani

Terapia alternativa va ajuta-0722 344290