astm bronsic alergic

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de alinacosmina cu 12 ani in urma.

ma scuzati, dar ce sfaturi imi dati pt. ca copii mei sa scape de aceasta boala?
binenteles , pe langa faptul sa urmam un tratament corespunzator! noi avem> aerius, singuler si ketof!
conditii de igiena mai severe?
marea ii ajuta?

Raspunsuri (2)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Pacientii cu astm bronsic alergic trebuie sa evite, pe cat posibil, contactul cu alergenul/alergenii implicati in declansarea manifestarilor clinice. Deci, in primul rand, se efectueaza evaluarea alergologica. Ulterior, in functie de alergenii precizati, se vor lua masurile adecvate. Cura helio-marina este binevenita. Sanatate.

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Daca diagnosticul este sigur, nu se vindeca boala, dar se poate tine sub control cu tratament adecvat.
Pt. persoane tinere care sunt alergice la un singur alergen, mai rar la 2 sau 3, se poate incerca, dupa ce s-a facut test alergologic , se poate incerca "desensibilizarea ". Acesta este un procedeu prin care se incearca "obisnuirea" treptata a organismului cu alergenul respectiv, deci ar fi echivalenta cu "vindecarea". Detalii puteti afla in cabinetele alergologice.