antibiotic

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de bibiana1 cu 12 ani in urma.

sunt o mamica de o fetita de 14 luni si pe 2 octombrie am fost cu ea la pediatru pt ca racise ,avea febra care nu scadea ,nasul infundat si care curgea,dar a spus ca nu avea nimic in plamani...mi-a dat un tratament pt aerosol cu mucosolvan 1ml+sol fiz 1ml+lunibron 12 picaturi pt 3-4 zile....i-a trecut intr-o sapt dar i-a ramas catarul si am continuat pt inca 7 zile doar cu mucosolvan+sol fiz si s-a vindecat.
Dar sambata trecuta a inceput sa sforaie noaptea si marti am fost la pediatru care mi-a zis ca are doar rosu in gat si mi-a dat la fel mucosolvan 1ml+lunibron doar 5 picaturi+sol.fiz. pt 3-4 zile.Am inceput tratamentul de miercuri si starea ei s-a agravat..in sensul ca ii curge nasul tuseste usor,sforaie incontinuare cand doarme...Vazand aceasta ,,m-am speriat si vineri am inceput sa ii introduc si amoxicilina la 8 ore pt 7 zile...insa am aflat ca mucosolvan cu amoxicilina nu se folosesc impreuna,iar eu am folosit combinatia pt 2 zile,vineri si sambata.de data aceasta tusea a devenit mai grasa si mai intensa cand doarme ca si cum ar vrea sa scoata ceva din gat....Acum continui doar cu antibioticul si spalaturi nazale,dar oricat muc as extrage mereu ramane ceva in gat si se aude un harait...
intrebarea mea e: a afectat oare cu ceva ca am folosit mucosolvan cu amoxicilina?sa fie aceasta consecinta tusei intense si haraitul? imi este teama sa nu fi daunat la plamani...va rog frumos sa imi dati un raspuns...va multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Nu se va intampla nimic .fiind vorba de o durata de numai cateva zile .nu de o cura indelungata. Pe dealta parte combinatii de asemenea tratamente antibiotic + sedative , expectorante sunt foarte des utilizate.