Amigdalita

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Mioara Gane cu 13 ani in urma.

Buna seara!

Copilul meu de 9 ani face de mai multe ori pe an niste puncte albe pe amigdale. Nu as putea spune de cate ori, dar in aceasta iarna a facut de 3 ori (pana anul asta facea mai rar). Unii medici spun ca trebuie antibiotic, altii nu. Febra nu face. Hemograma e modificata. Aslo negativ. Exudat negativ.
Intrebarea mea este : in acest caz e mai bine sa ii scot amigdalele sau nu? Si sa iau in calcul ca in anii trecuti facea raceli repetate si toate erau laringite. E posibil ca dupa scoaterea lor sa fie in continuare afectat laringele (care se pare ca e mai sensibil la el) ?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 13 ani

Probabil în cazul copilului d-vs a fost vorba de o succesiune de viroze respiratorii, care se pot trata folosind antiinflamatorii nesteroidiene şi antiseptice orofaringiene (nu este necesară amigdalectomia). Decizia de extirpare a amigdalelor poate fi luată doar de un medic ORL-ist cu experienţă.

Mioara Gane

acum 13 ani

Aici am o problema. 2 medicii specialisti buni (sau asa se spune) si doua pareri diferite. Care dintre ele e cea buna pt copilul meu???

Multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Simplu fapt ca raceste de mai multe ori iarna si face si amigdalita ,nu constitue o indicatie majora pentru amigdalectomie , stiut fiind faptul ca acestea au un rol bine definit intre factorii de aparare a organismului ( imunitar ) Mai ales ca VSH , ASLO sunt normale.Deci nu este un focar cronic de infectie !
Folositi mijloacele cunoscute de igiena si profilaxie a afectiunilor de cai aeriene superioare.

Mioara Gane

acum 13 ani

Multumesc !

Mioara Gane

acum 13 ani

Buna ziua!
Dupa cum v-am scris mai sus, amigdalita care persista de o luna nu mai trece. Desi a luat si antibiotic, desi face gargara cu sare, decasept pt dezinfectia locala ... tot mai are pe una din amigdale un punct alb maricel ( in spatele amigdalei). Ce sa mai facem ca sa ii treaca???
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc!