amigdale

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de razvan52137341 cu 10 ani in urma.

razvan are 5 ani si de 1 luna ne sacaie o "viroza".are amigdalele inflamate si pe partea dreapta semne de infectie.i s-a prescris augmentin es,am urmat tratamentul-toate bune.dupa 2 sapt iar febra si tuse.i s-a prescris sumamed 5 zile.in a 6 zi,imediat dupa incetarea antib -iar febra,tuse.i s-a prescris zinnat .urmam tratamentul de 2 zile-febra si tuse in continuare.nu am vazut atat antibiotic in viata mea....si degeaba.o sugestie?

Raspunsuri (2)

Dr. Alina-Maria Dobre

acum 10 ani

Daca este vorba doar de o viroza, in care amigdalele sunt tumefiate( mari), edematiate( rosii), fara depozite pultacee( fara depozite cu puroi) nu este indicat tratamentul antibiotic. Tratamentul antibiotic este indicat in infectiile bacteriene, in care amigdalele sunt tumefiate, edematiate si au neaparat si depozite pultacee. Febra este o reactie normala a organismului. Important este sa nu fie foarte mare( risc de complicatii). Febra poate sa persiste in primele 3 zile de la inceputul tratamentului antibiotic. Daca febra persista dupa primele 3 zile de antibiotic, trebuie descoperita cauza ( este vorba doar de o infectie virala sau antibioticul prescris nu este eficent in acea infectie).

claudia

acum 9 ani

administraza-i copilului tau o cura de propolis-tinctura (5 picaturi pe un cub de zahar de 2 ori pe zi) 3 luni . garamtat niciodata nu va mai face amigdalita