ajutati-ma cu un raspuns

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de Marius272 cu 13 ani in urma.

Am o fetita de 2 luni. A fost diagnosticata cu pneumopatie interstitiala.Am mers cu ea in toiul noptii la urgente,deoarece s-a inecat de la tusit. Tuseste pana vomita( nu tot timpul). Ii dam Keflex si Bromhexim( asa am primit reteta de la domnul dr. pediatru care era de garda la Spitalul judetean Resita). Sincer nu stim este nevoie de internare? Fetita are un zgomot in piept cand respira. Febra nu a facut deloc.Am fost cu ea si la orl unde a fost aspirata deoarece nu putea respira. Ajutati-ne cu un sfat. Va multumin frumos.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Simptomele pe care le relatati si mai ales tuse,in episoade,pana la voma ,asociata cu respiratie zgomotoasa(probabil si dispnee) in absenta unui sindrom febril , pledeaza pentru o " bronsita spastica "( denumita si astmatiforma ).Este foarte asemanatoare cu pneumopatia interstitiala , dar aceasta este cu sindrom febril .
Continuati tratamnetul prescris ,dar mergeti la policlinica la pediatrie pentru a se stabili un diagnostic si un tratament adecvat.
Pana atunci, daca tusea se accentuiaza cu semne de dispnee , chemati echipa de urgenta si chiar sa va internati.
Sanatate.

Marius272

acum 13 ani

Va multumesc din suflet, dar mai am o mica rugaminte....recomandati-mi unde sa merg...sincer nu am incredere in medicii din Resita. Sau un nr. de telefon. Va multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Copila nefiind febrila poate ramane cu acest tratament care este corect atat pentru o pneuminie interstitiala cat si pentru o bronsita spastica (astmatiforma ) Anibioticul are un spectru larg , iar Bromheinul fuidifica secretia , ajuta eliminarea ei si este linistitor pentru copila. Vindecarea va fi in 5-7 zile
Nu va recomand nici o deplasare , ci luni sa mergeti la medicul primar, seful Sectiei de pediatrie din Spital si sa-l rugati sa va consulte fetita , unde va considera d-sa de cuvinta ( la recomandarea mea Dr Emil Otesteanu fostul medic primar conferentiar la Spitalul Clinic de Copii din Timisoara ,acum pensionar .
Daca va fi o bronsita astmatiforma ( spastica ) va fi nevoie de un tratament mai aparte. Nu trebuie sa fiti alarmati. Sanatate