administrare augumentin

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de o stea cu 13 ani in urma.

La copilul de 1 an si 3 luni ,copilul de aprox 10 kg ,medicul de fam mi-a prescris 3 doze de 5 ml pe zi...pe CUTIE SCRIE CA SE DAU DOAR DOUA DOZE PE ZI..CUM CREDETI CA E MAI BINE SA-I DAU?nu este prea mult?Cred ca 3 doze pe zi nu imi va ajunge sticluta de suspensi 4 zile ...atat cat mi-a spus sa-i admninistrez.Pare putin in sticluta...

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Recomandarea medicului de familie , cred că , a fost făcută ţinând seama de stadiul şi severitatea simptomelor bolii de 3 X 1 linnguriţă (5 ml ) sirop pe zi .Dacă simptomele se ameliorează ,se poate scădea ritmul la 2 x 1 liguriţă pe zi.
Pe ambalajele medicamentelor ( şi pe prospect ) unele fabrici scriu dozajul mediu , altele în funcţie de gravitatea şi de fazele de evoluţie a bolii . Medicul care consultă este cel ce apreciază ,funcţie de vârsta şi starea copilului În cazul fiului d-vs între 1 şi 3 ani . Sănătate Dr Emil Oteşteanu

o stea

acum 13 ani

Va multumesc domnule Doctor.

neagu gina

acum 13 ani

salut! am si eu un baietel de 5 anisori si noi mereu ne-am tratat cu augmentin dar mereu medicul de familie mi-a spus sa-i dau cite 5 ml la 12 ore. sanatate multa

adi

acum 10 ani

buna ziua! o intrebare am si eu si as dori un raspuns cat se poate de repede.am o fetita de 5 anisori si in loc de 5 mil de augmentin i-am dat 10 mil. ce tr sa fac?
Va multumesc!

Stefana

acum 9 ani

cum se adreseaza augmetinul la copilul de 5 ani si greutatea 15 kg