adenoizi de gr II

Afectiuni respiratorii la copii

Postata de VICKY89 cu 10 ani in urma.

buna seara !!! am un bietel de 3 ani si 6 luni face des amigdalita si cu o saptamina in urma am aflat ca are adenoizi de gr.II !!! copilul raceste odata la 3 luni dar tratam mereu la medic !! nasucul il supara dar numai noaptea si timp de vreo 2 saptamini dupa raceli !!! dar dupa exudat din git am depistat ca e prezent streptococul hemoloitic !!!! cit e de grav si e corect in cazul nostru tratamentele homeopatice !!!! mersi

Raspunsuri (2)

VICKY89

acum 10 ani

buna seara !!! am un bietel de 3 ani si 6 luni face des amigdalita si cu o saptamina in urma am aflat ca are adenoizi de gr.II !!! copilul raceste odata la 3 luni dar tratam mereu la medic !! nasucul il supara dar numai noaptea si timp de vreo 2 saptamini dupa raceli !!! dar dupa exudat din git am depistat ca e prezent streptococul hemoloitic !!!! cit e de grav si e corect in cazul nostru tratamentele homeopatice !!!! mersi

Dr.Dobre Alina-Maria

acum 10 ani

In primul rand trebuie sa tratati corect acel streptococ hemolitic gasit in exsudatul faringian( tratament antibiotic in functie de antibiograma, 7 zile iar la 7-10 zile dupa terminarea tratamentului trebuie repetat exsudatul faringian). Hipertrofia adenoidiana gr.II are indicatie de interventie chirurgicala. Medicul specialist ORL va spune daca la copilasul d-voastra este indicata sau nu operatia, in urma unui consult de specialitate. Referitor la tratamentul homeopat va trebui sa luati legatura cu un medic care are competenta in homeopatie.