urinari dese

Afectiuni prostata

Postata de GeorgianaM12 cu 12 ani in urma.

buna seara, am 20 de ani si ma simt un pic incomod sa adresesez o asemenea intrebare aici dar toutusi vreau sa stiu ce am de facut, sa zicem ca de o perioda buna de timp urinez din ce in ce mai des, intr-o ora pot sa ma duc si de 3 ori la toaleta, intradevar consum multe lichide dar ...pot fi racita sau sa existe si altcv mai grav?

multumesc!!

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Urinarea este (ca şi volum) scăzută cantitativ, este însoţită de dureri sau de eliminarea vreunei secreţii?

GeorgianaM12

acum 12 ani

Depinde , uneori e scazuta alteori nu. Nu , nu estee insotita de dureri sau de eliminari de secretii.

Mihai Nastase

acum 12 ani

Daca urinarea este insotita de eliminarea unei secreti ce e de facut ?

Medic Epuran

acum 12 ani

Una dintre cauzele mictiunilor frecvente este reprezentată de hiperhidratarea organismului (care este cea mai plauzibilă explicaţie, dar nu conform celor spuse de d-vs, într-un interval aşa scurt)
Alte cauze ce pot detemina frecvenţa crescută a micţiunilor pot fi: prezenţa diabetului zaharat, urmarea unui tratament cu diuretiuce (ex: Furosemid), prezenţa unor disfuncţii vezicale sau a unei vezici urinare hiperactive.
Ar fi recomandat consultul unui medic internist sau urolog care după efectuarea anamnezei, a unui examen fizic şi eventual a unor teste de laborator (sumar de urină, cistometrie) va putea stabili cauza exactă a acestor tulburări

GeorgianaM12

acum 12 ani

multumesc!

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru utilizatorul Mihai Năstase - în cazul existenţei unei secreţii uretrale ar fi indicată efectuarea unei culturi din acea secreţie uretrală pentru evidenţierea unei eventuale infecţii uro-genitale

Mihai Nastase

acum 12 ani

Vreau sa mentionez ca eliminarea secretiei se intampla dupa ce termin de urinat , ca si cum as mai avea ceva pe ''''''''''''''''traseu'''''''''''''''' Iar aceasca secretie o am doar atunci cand am abstinenta sexuala de 7-12 zile