Urinare dureroasa

Afectiuni prostata

Postata de raluca cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Am 34 de ani si de o saptamana jumatate am probleme urinare. Urina este inchisa la culoare iar urinarea este intrerupta si cu usturimi. Nu am consultat inca un medic si nici nu urmez tratament. Va rog sa ma ajutati cu o indicatie.
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimate pacient,

Dupa simptomele pe care le prezentati, este foarte posibil sa fie vorba despre o infectie urinara. Daca nu prezentati febra si dureri lombare, simptomatologia se incafreaza in infectia urinara joasa.
In cazul de fata, se recomanda efectuarea unui examen sumar de urina cu sediment si a unei uroculturi. In functie de germenele depistat la urocultura se va recomanda inceperea unui tratament antibiotic (in functie de antibiograma).

Sper ca informatiile oferita sa va fie de ajutor.

Multa sanatate!

Alex

acum 13 ani

Buna am 15 ani si prezint aceleasi simptome ca nenea de mai sus :D , azi dimineata m-am trezit la 7 deoarece nu puteam sa dorm simteam un junghi prin ...penis si nu prea pot urina . ce sa fac?