senzatie de usturime anala si la prostata

Afectiuni prostata

Postata de vasilicapop cu 12 ani in urma.

am o durere-usturime in anus in jurul prostatei de vreo luna.medicul urolog mi-a spus ca am prostatita cronica dar dupa cum am citit simptomele prostatitei eu nu am simptomele alea!iau antibiotice de 6 zile dar nu au nici un efect tot asa ma simt!oare ce pot avea?la ce medic sa ma duc?

Raspunsuri (1)

gogu41

acum 12 ani

Numai la medicul de familie care va va trimite , de buna sema la medicul UROLOG dar, eventual recoltati-va in recipient steri (luat din farmacii contra cost) urina si faceti-i analizele urmatoare:
-examen complet de urina (sumar + sediment) si,
-urocultura inclusiv antibiograma (daca este vorba despre o infectie urinara, sa stiti ce v-i se potriveste pentru tratamentul ei eficace...)
Nu este deloc rau sa efectuati si analiza denumita
-PSA= antigen specific prostatic total care da informatii despre un eventual cancer de prostata. Aceasta analiza se face din analiza sangelui!