Rog un raspuns

Afectiuni prostata

Postata de Dany2121 cu 11 ani in urma.

Buna ziua . Am 45 de ani si in urma cu 10 ani am avut litiaza biliara o perioada mai lunga si intimp de 2 ani am eliminat 2 pietre si nisip . De atunci rar se intampla sa ma deranjeze la frig sau la efort . De cateva saptamani am un jet urinar foarte slab odata spre dimineata si 2-3 ori ziua . Consum pana intr-un litru de lichide pe zi . Astept un raspuns de la dvs si va multumesc .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Buna ziua!
Litiaza biliara( pietricele in vezicula biliara-rezervorul bilei) si litiaza renala( pietricele sau nisip in tractul urinar superior- calice, uretere) sunt doua probleme diferite!
Litiaza renala ( mai ales cand e vorba de nisip) se poate elimina asimptomatic sau manifestand colica renala. In cazul litiazei renale, consumul de lichide de peste 2 litri este esential.
Intreruperea jetului urinar se poate datora ( in cazul barbatilor) si afectarii prostatei.
Va recomand sa efectuati o ecografie abdominala si consult urologic pentru elucidarea problemei.