prostatita

Afectiuni prostata

Postata de lalan cu 12 ani in urma.

am fost diagnosticat cu prostatita si mi s-a gasit stafilococ auriu in urma unei secretii prostatice. am luat tagremin prescris de mediculurolog. la inceput a avut efect, in sensul ca culoarea spermei se apropia de normal. dar, dupa 2 luni de tratament a revenit culoarea maronie.de ce ?

Raspunsuri (1)

Dr. Nicolici Alex

acum 12 ani

normal ar fi sa aveti si un rezultat la antibiograma. in functie de acest rezultat se alege tratamentul tintit cu antibioticul la care tulpina de stafilococ prezinta sensibilitatea cea mai mare. sincer, ma indoiesc ca o tulpina de stafilococ sa raspunda la tagremin (mai cunoscut sub denumirea comerciala de biseptol sau biseptrim - sulfametoxazol+trimetoprim). normalizarea culorii spermei nu inseamna musai si sterilizarea ei. ar fi bine sa faceti un examen de urina, o urocultura cu antibiograma si bineinteles o spermocultura cu antibiograma (pe langa analize generale ).