Prostatita cronica. Calcifieri foarte multe. Ce este de facut?

Afectiuni prostata

Postata de Nicusor cu 10 luni in urma.

Diagnosticul a fost crunt dar si tarziu dat pentru ca nu am stiut despre ce este vorba, tratandu-ma pentru cu totul alte lucruri.
In cele din urma au aparut disfuncțiile erectile de lunga durata, iar in momentul afectarii frecventei urinare mi-am dat seama ai am mers la urologie.
Tratamentul initial a fost doar cu prostamol si cialis... Fara efecte dar si cu agravarea situatiei (6 luni).
Ulterior, Pelvi Blue si Gerocilan si la nevoie Deprox. Din 3 luni si jumatate de tratament, ultimele 2 saptamani m-am simtit foarte bine. Am avut vaga impresie ca pot renunta la Gero, dar s-a simtit de a doua zi. De asemenea, am crezut ca daca ma simt ok pentru ca am terminat tratamentul cu Pelvi, cam gata.
Ieri, ecografie noua. Situația destul de dramatica... Continuam tratamentul asta pana la noi ordine.
(varsta 34 ani).
Alte posibilități de "vindecare" ar mai fi?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

In cazul prostatitei cronice cu calcifieri multiple, tratamentul este complex si de lunga durata. Este important sa continui tratamentul prescris de medicul tau si sa urmezi un regim alimentar sanatos si echilibrat. De asemenea, poate fi util sa faci exercitii Kegel si sa eviti consumul de alcool si cafea.

In unele cazuri, medicul poate prescrie antibiotice, antiinflamatorii sau alte medicamente pentru a reduce inflamatia si durerea. Terapia cu unde de soc este o alta optiune de tratament care a dat rezultate bune in cazurile severe.

Pentru a preveni complicatiile, este important sa efectuezi controlul periodic la urolog si sa eviti sedentarismul si stresul. De asemenea, trebuie sa tineti cont ca vindecarea completa poate dura mai mult timp si necesita cooperarea cu medicul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-prostatei/prostatita-inflamatia-prostatei_593