Prostatat

Afectiuni prostata

Postata de marilena mirela cu 13 ani in urma.

Ce inseamna abces prostatic si daca se trateaza pana la capat sau poate degenera

Raspunsuri (6)

marilena mirela

acum 13 ani

Astept raspuns pentru abcesul prostatic. Este acelasi cu prostatita?? Se vindeca total cu antibiotice sau poate degenera?

Cu multumiri!

Adrienne

acum 13 ani

Prostatita este inflamarea prostatei ,de cele mai multe ori, fara a se cunoaste cauza. Abcesul prostatic [ daca diagnosticul este pus in urma unei ecografii] se datoreaza bacilului Koch, se manifesta printr-o scurgere purulenta,se trateaza cu antibiotice. Se poate face punctie pt. a extrage puroiul sau chiar se poate interveni chirurgical. Depinde in ce faza este.Sigur medicul a prescris deja tratamentul si si-a spus parerea in aceasta situatie. Cred ca ar trebui urmat sfatul medicului.

Barbu

acum 13 ani

Abcesul prostatic este o complicatie a prostatitei.

Marian

acum 13 ani

Mergeti de urgenta la un medic urolog, v-as sfatui la sp. Theodor Burghelea (fostul Panduri), sau eventual la sp. Carol Davila, Bucuresti. Apoi, apelati la d-l Zoltan Farcas, tel. 0735787117, 0722547865 pentru un tratament cu Noni Tahitian-produse naturiste pe termen lung.

Adrian

acum 13 ani

Urinez foarte des si putin,mai scap si cativa picuri pe chilot, noaptea urinez cam de 4-5 ori. Ce trebuie sa fac?

Adrienne

acum 13 ani

Sa faci un consult [tuseu rectal] la un medic urolog si o ecografie abdominala,pentru a vedea starea prostatei. Se poate face si o analiza din sange PSA.