prostata

Afectiuni prostata

Postata de medicsfat cu 11 ani in urma.

sotul meu are 72 de ani. la rezultate -free psa are o.51 si la psa are 3.74 are sau nu are prostata marita/ astept raspuns urgent pentru ca luni 2 iulie are internare pt.operatei multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Antigenul specific prostatic ( psa) apare crescut la pacienti cu cancer prostatic, hipertrofie benigna de prostata, inflamatii ale altor tesuturi genito-urinare adiacente. Determinarea antigenul specific prostatic este utila si in depistarea metastazelor sau in monitorizarea tratamentului.
Aceste valori nu se coreleaza de obicei nu marimea prostatei.

simonagurgu

acum 11 ani

Tatal meu are 81 de ni si este in metastaza osoasa in urma cancerului la prostata .Acum se trateaza cu produse magnetice si se simte din ce in ce mai bine .Sper ca aceasta informatie sa va foloseasca .Vizitati pagina mea si poate veti intelege de ce sunt f.bune aceste produse .O zi buna .

http://magnetoterapianikken.blogspot.ro/

Adrienne

acum 11 ani

Prostata marita se vede la ecografie. Daca este programat pentru operatie[ un PSA de 3,74 ,la varsta de 72 de ani ,daca nu este sub tratament ,este bun,daca face tratament ar trebui inmultit cu 2,pentru a vedea valoarea adevarata] ,probabil ca medicii au pus un diagnostic corespunzator. Ce nu este in regula este valoarea free psa de 0,51,valoare care are limite normale mai mari de 23%. Deci acest rezultat arata ca ceva nu este in ordine. Multa sanatate !

medicsfat

acum 11 ani

Multmesc mult penru raspunsuri.

Marlene

acum 8 ani

Buna ziua, tatal meu a fost diagnosticat cu prostata ani in urma. Urmeaza un tratament cu prostamol. Are 74 ani iar la ultimele analizzare i-au iesit aceste valori : PSA 4.17 ,free PSA 1.58....Vroiam sa stiu daca necesita operatie si ce fel? ?!! Va multumesc