prostata

Afectiuni prostata

Postata de Rodica2989423 cu 12 ani in urma.

buna seara, imi spuneti ce analize cu exceptia uroculturii si analiza secretiei de prostata recoltate in urma masajului prostatic, as mai putea efectua pentru a depista cauza prostatitei mele? am colecestita cronica si sunt purtator de hepatita B si nu stiu ce tratament as putea urma pt prostatita, pt ca cel cu antibiotice nu-mi face bine, la moment beau ceaiuri de pufulita si ghimpe.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Investigatii suplimentare (în afară de efectuarea culturilor din secreţiile prostatice, recoltate prin masarea prostatei) pot fi necesare în cazul in care:
1. în urma tratamentului simptomele nu se remit
2. persistă inflamaţia
3. se suspicionează un cancer de prostata sau de vezică urinară
Referitor la tratamentul acestei afecţiuni, acesta trebuie stabilit de către un medic urolog (terapia prostatitei începe de obicei cu administrarea de antibiotice timp de câteva săptamâni şi în funcţie de ameliorarea sau persistenţa simptomelor se poate continua tratamentul antibiotic sau se ia decizia intervenţiei chirurgicale - în special în cazul prostatitei bacteriene cronice care nu răspunde la tratament antibiotic şi care produce episoade frecvente de infecţii ale tractului urinar).
Nu cunosc detalii despre folosirea remediilor naturiste ale acestei afecţiuni

CarmenG

acum 12 ani

Incercati medicina cuantica.