prostata

Afectiuni prostata

Postata de viorut cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Imi spuneti va rog care este cea mai buna metoda pentru operatia de prostata ? valoarea PSA este 4,86 ng/ml . Asta ce inseamna ?

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale PSA (antigen specific prostatic) sunt situate între 0 şi 4ng/ml, cu variaţii însă în funcţie de vârstă :
1. între 40 - 49 ani < 2,5ng/ml,
2. între 50 - 59 ani < 3,5ng/ml,
3. între 60 - 69 ani < 4,5ng/ml,
4. între 70 - 79 ani < 6,5ng/ml.
În cazul valorii d-vs 4,86 ng/ml este recomandată repetarea dozării PSA-ului
Tratamentul chirurgical, este mai rar indicat în prezent, fiind recomandat pacienţilor a căror simptomatologie nu s-a putut ameliora sub tratament medical, sau în cazul apariţiei unor complicaţii ale adenomului de prostată, ceea ce nu cred să fie cazul d-vs.
În legătură cu opţiunile tratamentului chirurgical intervenţiile de elecţie (în majoritatea cazurilor) sunt intervenţiile minim invazive (endoscopice), reprezentate de rezecţia transuretrală a prostatei (TURP) , sau incizia transuretrală a prostatei (TUIP), în cazul în care volumul prostatic este mai mic de 60-80 mL
Adenomectomia care reprezintă operatia clasică este indicată în cazul adenoamelor mari (peste 80 mL) sau a celor care asociaza complicaţii chirurgicale

tudor

acum 9 ani

Buna ziua .Am valorile PSA 1,109 ng/ml ;Free PSA 0.275 . CUM SUNT sunt normale ac***a in vedere ca am 62 ani?Cu respect.

Gabriela

acum 8 ani

Buna ziua,sotul meu care are 55 ani ,la ecografie i s-a descoperit o marire de prostata de 5 mm iar psa 4,65 ,ii
ramine sintomul de urinare si dupa ce a urinat.Ce recomandati ?Ar trebui sa ne ingrijoram?.MULTIMESC .

Utilizator11571316964

acum 4 ani

Bună ziua, a-ți făcut operația ?