Probleme interprtare analize

Afectiuni prostata

Postata de petcu_iulian cu 12 ani in urma.

Bunicul meu a inceput sa aiba probleme cu prostata fapt ce l-a determinat sa se programeze pentru un consult. In urma consultului(care a constat in palpari si tuseu rectal ) doctorul a hotarat sa il trimita sa isi faca urmatoarele analize ( va dau si valorile- recoltarea a avut loc la 6 zile dupa consult-am vazut ca tuseul poate influenta rezultatul)
Rezultat Interval de referinta Metoda
PSA 191.834

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In vederea determinarii antigenului specific prostatic (PSA), probele trebuie recoltate inainte de biopsie, prostatectomie, ecografie sau tuseu rectal, stiut fiind faptul ca manip**area prostatei duce la cresteri importante si persistente ale antigenului specific prostatic (chiar pana la 3 saptamani).