Posibile probleme cu prostata ?

Afectiuni prostata

Postata de ToneAlx cu 12 ani in urma.

As dori sa va cer parerea in legatura cu o problema pe care am observat-o recent. De ceva vreme, cam de 3/4 luni as spune, am observat ca imi este greu sa urinez, daca vezica nu mi-e plina pana la refuz.In caz contrar trebuie sa astept in jurul la un minut maxim, sa "imping", pana reusesc sa ma usurez. Am observat ca uneori am si unele dureri in zona inferioara a abdomenului, iar urina de multe ori este mai inchisa la culoare(insa nu am vazut sange sau altceva) si totodata ma urinez si destul de des(dar asta ar putea fi datorita faptului ca in ultimul timp beau apa multa). Este posibila ca PROBLEMA SA MI SE TRAGA DE LA PROSTATA desi nu am varsta inaintata? Sunt un tanar in varsta de 20 de ani, nefumator, iar alcool consum rar si nu am probleme cu greutatea. Ce ar mai fi de spus, desi nu stiu daca sunt relevante : am avut probleme cu ficatul acum ceva vreme, si stiu ca am o bila lenesa, totodata probleme cu digestia; analize de sange mi-am facut acum 5 luni de zile, in prima faza mi-a iesit glicemia cam mare 118mg/dL insa a doua oara a iesit in jurul a 80mg/dl.Astept un raspuns , multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prin consultul unui medic urolog se poate stabili un diagnostic exact (ar putea fi vorba fie de o infecţie prostatică, fie de o strictură uretrală, conform simptomelor descrise) şi eventual şi stabilirea atitudinii terapeutice de urmat