metode de prevenire pt. adenomul de prostata

Afectiuni prostata

Postata de macboxerul cu 12 ani in urma.

Care sant metodele de prevenire pt. adenomul de prostata

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru prevenirea adenomului de prostată principala modalitate este aceea că bărbaţii cu vârsta de peste 45-50 de ani ar trebui să efectueze obligatoriu, anual, testul de sânge PSA (antigenul specific prostatei), care poate depista atât adenomul de prostată, dar şi tumorile benigne ale prostatei (cu toate acestea valorile mari ale antigenului prostatic specific nu certifică întotdeauna prezenţa unui cancer de prostată).
Practic, însă, nu se poate preveni apariţia adenomului de prostată

VARIATORUL

acum 10 ani

CEL MAI BINE E SA TE NASTI FATA CA ASA NU VEI AVEA PROBLEME CU PROSTATA