leacuri babesti pt. adenomul de prostata

Afectiuni prostata

Postata de macboxerul cu 12 ani in urma.

Ce leacuri babesti gasim pt. adenomul de prostata

Raspunsuri (3)

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

In tratamentul fitoterapeutic si nu "babesc" al adenomulul de prostata sau al hipertrofiei benigne de prostata HBP sunt cateva obiective:
1. Reechilibrarea hormonala. Cea mai cunoscuta planta care poate restabili echilibrul hormonal este Palmierul pitic (Serenoa repens) o planta exotica. Compusii din aceasta planta inhiba actiunea enzimei 5-alfa -reductaza, scazand astfel transformarea testosteronului in dihidrotestosteron - substanta care contribuie la hipertrofia prostatei, reduce efectul negativ al estrogenului si progesteronului asupra tesutului prostatic. In farmacii se gasesc produse care contin extract din Palmier pitic. Dintre plantele noastre "babesti" cu acelasi efect poate fi folosita Radacina de Urzica si scoarta de Plop Negru.
2. Diminuarea inflamatiei Extractul alcoolic din scoarta fructelor de castan sau Gemoderivatul din Muguri de castan. Decoctul din scoarta de Alun sau Gemoderivat din sscorta de Alun.
3.Stimularea proceselor reparatorii din tesutul prostatic: Cel mai bun in acest sens este Polenul si Pastura. Poate fi folosita tinctura de Lemn Dulce si Tinctura de Brusture.
Pe langa tratamentul fitoterapeutic este importanta sa fie combatute procesele congestive la nivelul bazinului mic. Adica prevenirea constipatiei, imbunatatire circulatiei venoase. Eliminarea alimentelor condimentate, a bauturilor alcoolice. Si inca ceva ...se zice ca persoanele (barbatii) de religie musulmana sufera foarte rar de Adenom de prostata datorita faptulu ca ei urineza din sezut....
Va doresc sanatate

Dr. Victor Taran

acum 12 ani

Cel mai important mineral de care aveti nevoie in adenomul de prostata este Zincul - un mineral masculin. Lipsa lui in organism determina evolutia adenomului de prostata. Poate fi luat sub forma de supliment din farmacii sau il regasiti in semintele de Dovleac crude. Trebuie consumate zilnic.
Mai poate fi recomandata Tinctura de Ghimpe si Tinctura de Pufulita.

Utilizator21644490216

acum 2 ani

La 75 de ani ce sansa mai am sa ma lecuiesc?